وبلاگستان به كجا مي رود؟

10 07 2008

مي دانيد، واقعيت اين است كه براي من مسئله‌ي وبلاگستان و وبلاگ نويسي جذابيت خاصي دارد،همان طور كه در اين مورد هم ديده ايد در اين مورد در اين مدت زياد نوشته ام و ترجمه كرده ام.حال خوب يا بد براي من يك شروع بوده است كه همواره سعي كرده ام كه براي نوشتن در اين مورد وقت كافي را بگذارم تا بتوانم كه در اين مورد درست بنويسم. مطالعه‌ي سايت هاي انگليسي زبان در اين مورد براي من خيلي راهگشا بودهايت و باعث شده كه من بتوانم در اين مورد بتوانم كه استانداردي را براي وبلاگ نويسي و وبلاگستان داشته باشم.

قبول دارم اين مسئله را كه من در اين مورد خيلي خام هستم كه بيايم و در مورد وضعيت وبلاگستان نظر بدهم و تحليل كنمولي خوب چيزي كه هميشه اين نكته را مد نظر داشته ام كه » طولاني ترين مسيرها با قدم نخست آغاز مي شود» .

واقعيت اين است كه وبلاگستان در ايران نسبت به خارج از ايران زياد جديد نيست كما اين كه مي بينيم كه پرشين بلاگ جشن تولد ششمين سالش را همين چند وقت پيش برگزار كرد ، اين در حالي است كه بلاگر در سال 1999 يعني 9 سال پيش راه اندازي شده است.البته در مورد اين كه وبلاگ نويساني قبل از اين سرويس هاي رايگان تحت هاست شخصي مي نوشتند بحثي نداريم ولي در كل بايد به اين مسئله كه وبلاگ نويسي در ايران از نظر قدمت خيلي نوپا نيست اذعان كنيم.

ولي چيزي كه در اين جا مي توان ديد اين است كه رشد وبلاگ نويسي در خارج از ايران خيلي بيشتر از داخل ايران بوده است.البته در اينجا بحث بر سر مقايسه ي وبلاگستان ايران و خارج ايران نيست چون اصولآ اين مقايسه كار درستي نيست و نبايد به كار برود. چيزي كه در اين پست قصد دارم در مورد آن بنويسم اين است كه تا چه حد رشد وبلاگستان در مقايسه با ظرفيت و توانش نسبت به خارج از ايران درست بوده است.درست بودن در اين زمينه را بر اساس معيار عقلي بيان مي كنيم.چيزي كه همه ي ما به آن واقف هستيم:web2.0

پس از بوجود آمدن پرشين بلاگ در ايران و ارائه‌ي سرويسي با زبان كاملآ فارسي و همچنين بعد از آن بلاگفا، شاهد رشد قارچي وبلاگ هاي هرزه و زردي بوديم كه در نتيجه‌ي جو وبلاگ نويسي بوجود آمده بود.(البته در اين ميان بحث بر سر وبلاگ هاي خوبي كه بوجود آمدند نبود ولي خوب بايد قبول كرد كه با توجه به تعداد اين وبلاگ ها،بايد آنها را در رده ي استثناها قرار داد) در هر صورت رشد شديد وبلاگ نويسي در ايران را داشتيم و اين عدد به جايي رسيد كه ايران در آن زمان در رده‌ي سومين كشور وبلاگ نويس جهان قرار گرفت. اين مسئله چنان مهم مي نمود كه آقاي خاتمي در اجلاس گفتگوي تمدن ها از آن به عنوان افتخاري براي ايران ياد كرد.

در هر صورت رشد قارچي و به عبارتي كمي وبلاگستان ايران نتوانست زياد دوام بياورد به طوري كه با بازداشت و زنداني كردن عده‌اي از وبلاگ نويسان سياسي در ايزان و همچنين بحث فيلترينگ در ايران نمودار رشد وبلاگ ها در ايران كمي زاويه دار شد. ديگر بلاگفا و پرشين بلاگ زياد مكان خوبي براي نوشتن به نظر نمي آمد .انگار كه همه فهميده بودند وبلاگ نويسي در ايران مثل روزنامه نگاري آزاد نيست! بايد خطوط قرمزت را هميشه مطابق ميل مسئولين بلاگفا و پرشين بلاگ در نظر داشته باشي.در اين زمان وبلاگ نويسان ايراني(از جمله من) هيچ از وبلاگ نويسي به معناي وبلاگ نويسي نمي دانستند و مدام زرد نويسي و نوشتن زرد را دوست داشتند( كما اينكه الان هم در بسياري از وبلاگ ها همينطور هست).

آغاز وبلاگ نويسي را بايد با آمدن وبلاگ نويسان روشن فكري كه عمومآ در وردپرس و بلاگر مي نوشتند همزمان دانست. تا آن زمان حداقل ريشه‌ي درست زندگي كردن در دنياي مجازي در ايران بنيان نشده بود و اگر هم شده بود بسيار ضعيف مي نمود. وبلاگ هايي پراكنده كه فقط براي افزايش كمي آمار بازديد هايشان به هم از طريق روش هاي واقعآ بي معنيي مثل لينكدوني و… به هم لينك مي دادند(البته من با لينكدوني مخالف نيستم كه موافق هم هستم ولي با اين نوعش نه!). عمومآ هيچ فعاليتي براي وبلاگ نويسي محض انجام نمي شد.عمومآ وبلاگستان فقط براي سرگرمي بود و هيچ آموزنده نبود.هيچ فعاليت گروهيي در وبلاگستان نداشتيم .

مي توان اين دوره را نسل اول وبلاگستان ايران دانست(توجه كنيد اين طبقه بندي نسلي را براساس وبلاگستان ايراني انجام داده ام نه وبلاگستان و استاندارد هاي خارجي).آغاز نسل دوم را مي توان با زياد شدن استثناهاي نسل اول وبلاگستان دانست كه عمومآ خوب مي نوشتند و زرد نمي نوشتند.به نظر من هم اكنون در اين دوره هستيم و به همين دليل بهتر ايت كه بيشتر در مورد اين دوره تمركز و دقت كنيم.

چيزي كه در اولين نگاه به وبلاگستان نسل دو به چشم مي آيد درست بودن راه آنها هست.اين را قبول دارم كه هنوز اين درجه از وبلاگستان زياد از نظر كمي پيشرفت نكرده است ولي خوب بايد اين نكته را بدانيم كه مسير وبلاگستان نسل دو مسير درستي است.همان مسيري كه خارجي ها سال ها پيش از ما به آن رسيدند و با استفاده از قدرت كميشان آن را در جهت بهتر كردن و بالا بردن وفرهنگ زندگي در دنياي مجازي بكار بردند. در ادامه قصد دارم كه ليستي از خصوصياتي كه در اين وبلاگستان براي من خيلي جالب بوده و مطمئنآ براي خيلي ها هم جالب است بپردازم:

آپديت بودن: توجه كنيد كه درست است كه ما از نظر زماني براي رسيدن به آرمانهاي وبلاگ نويسي دير توانستيم شروع كنيم ولي خوب از هر كجا كه شروع كرده باشيم بايد اين را بدانيم كه بايد پا به پاي فضاي مجازي خارجي ها پيش برويم.چيزي كه با مطالعه‌ي روزانه ي وبلاگ هاي خارجي مي توانيم به آن برسيم.ترجمه هاي زيادي كه از وبلاگستان خارجي در اينترنت مي بينيم خود شاهد اين ادعا است.اينكار باعث شده كه آرمان هاي درستي را براي وبلاگستان داشته باشيم .

اشتراك و بودن در گروه كه خصيصه‌ي مشترك همه‌ي وبلاگ هاي خارجي هست را ميتوانيم به عينه در اين نسل ببينيم.البته بايد اين نكته را هم دانست كه هيچ وقت ترجمه‌ي يك مطلب نمي تواند دقيقآ مثل همان مطلب باشد، اين مسئله را در اين مورد هم بايد در نظر گرفت.

همين مسئله‌ي آپديت بودن و با دنيا پيش رفتن باعث شده است كه در دنياي وبلاگ نويسي در ايران هم شاهد زلزله هاي خفيف باشيم كه خود مي تواند مويد اين باشد كه در آينده تخريب وبلاگستان زرد را داشته باشيم. اتفاقاتي كه ميتواند نويد اين باشد كه الان وقت عمل است! مخصوصآ در اين سال جاري شاهد اتفاقاتي بسيار خوبي بوده ايم كه مي تواند واقعآ باعث بزرگ شدن وبهتر شدن وبلاگستان باشد:

1.جشنواره نوروزي وبلاگستان : كه كاري بس جالب و زيبا بود كه توسط نويسندگان وبلاگ هاي زنگوله و فتحي انجام شد <<توضيحات بيشتر>>

2.كارهاي آماري كمانگير: برسي آماري فضاي وبلاگستان مي تواند باعث رشد و ارتقاي فضاي وبلاگستان شود طوري كه در اين بررسي بايد اين نكته را دانست كه به روش قديم نمي توان خود را بالا برد و در رده هاي بالا قرار داد! انصافآ بايد به خاطر اين كار هاي كمانگير از او تشكر كرد!(كمانگير جان خسته نباشي!)  كي به كي كه به بررسي پربازديد ترين وبلاگ ها و بسايت ها ، سرويس هاي مورد استفاده براي وبلاگ نويسي وايميل ها مي پردازد؛ ديديش كه به بررسي داغترين مطالب به اشتراك گذاشته در وبلاگستان و خوراك شمار هم به بررسي پرمخاطب ترين وبلاگ هاي وبلاگستان مي پردازد.

3.جابلاگي: اخيرآ جابلاگي سرويس جديدي را فراهم آورده است كه در آن وبلاگ نويسان مي توانند براي خودشان يك صفحه داشته باشند تا به كمك آن بتوانند در يك شبكه اجتماعي قرار گيرند.امكان جستجو در بين اعضاي اين شبكه مي تواند وبلاگ نويسان زيادي را با هم ديگر آشنا كند! اگر تا كنون در اين سرويس عضو نشده ايد فرصت را از دست ندهيد!

4.فيس آف! بله!فيس آف كه كاري از صادق جم است ميتواند در هدف نهايي وبلاگستان كه همانا پيشرفت وبلاگستان است بسيار كمك كننده باشد. شايد اين سايت بتواند درآينده اي نه چندان دور سهم بزرگي در پيشرفت و ارتقاء وبلاگستان داشته باشد.

و همچنين سايت هايي مثل  خبرگذاري تويتر و فرند فيد، و ديگر سايت هاي مشابه مي توانند باعث اين امر كه وبلاگستان فارسي پيشرفت كنند بشوند.

در پايان بايد اين نكته را اضافه كنم كه ما هنوز در مراحل ابتدايي اين كار هستيم و اگر مي خواهيم كه موفق بشويم بايد بتوانيم اين مسير ها را بيشتر و سريعتر با دعوت نمون افراد بيشتري به اين گروه ها ارتقاء بخشيم.

Advertisements

کارها

اطلاعات

3 responses

11 07 2008
حسین

شرمنده که یکمیئ دیر شد من لینک شما رو اضافه کردم . با همون نام تک نویس .
لطفا شما هم منو با نام نکاتی برای افزایش بازدید وبلاگ قرار بدین

ممنونم

6 10 2009
اسي

سلام بابا يكي نيست به من كمنك كنه

من 3 روز پيش در ورد پرس وبلاگ ايجاد كردم بهم پيام داد به ايميلم لينك فعالسازي ميفرسته اما نفرستاد من چيكارررررررر كنم ضمنا تو فيس بوك هم ميخام ايجادبلاگ كنم عزيز كمكم ميكني ؟/

http://www.ismanews@gmail.com

18 05 2015
مايکروسافت با اين نرم‌افزار به رقابت با اينستاگرام مي‌رود

[…] وبلاگستان به كجا مي رود؟ | تک نويس […]

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: