اگر گوگل نبود!(قسمت دوم)

11 09 2008

تصور دنیایی بدون گوگل سخت است ولی سعی می کنیم که آن را متصور شویم تا بهتر بتوانیم به اهمیت گوگل پی ببریم.

در ادامه مطلب پیش به نکاتی دیگر در این زمینه می پردازیم.اگر گوگل نبود! خیلی چیز ها نبود. در زیر لیستی را خدمتتان نشان می دهیم که به نظر نبودشان احساس خلاء بزرگی در دنیای مجازی را سبب می شده است.

جستجوی محلی گوگل

Google maps یکی از موفق ترین ابزار های گوگل تا کنون بوده است.ابزاری که توانسته فاصله ی میان کاربران گوگل و گوگل را کم کند.این ابزار گوگل جزو ابزارهایی بوده که نسبت به دیگر سرویس های گوگل بیشترین تقلید را از جانب همانندان خودش داشته است. یاهو، مایکروسافت، Ask و دیگر سایت ها تلاش کردند که سرویس های مشابهی را ایجاد کنند. در هر صورت به نظر می رسد در صورتی که گوگل نبود سرویس های مشابه یا بوجود نمی آمدند و یا اینکه اگر هم بوجود می آمدند به این صورت نمی توانستند باشند.

از طرف دیگر گوگل یک سرویس قدرتمند دیگر را هم در این زمینه دارد:Google Earth .البته باید این نکته را فراموش نکنیم به دلیل اینکه گوگل در این زمینه بسیار به ناسا وابسته است واگر کمی دیر تر از اینی که هست می جنبید این امکان می توانست به وسیله ی شرکت های رقیب  بیفتد. قبول باید کرد، که گوگل باید هم در زمینه ی نقشه های اینترنتی قدرتمند عمل کند. وقتی که گوگل اطلاعاتش را از طریق چندین ماهواره در آسمان در یافت می کند که البته یکی از آنها ماهواره ی اختصاصی خودش است باید هم انتظار وجود تصاویر فوق العاده با کیفیت را از گوگل داشت.شاید این موفقیت را تنها از گوگل باید انتظار داشت چون در واقع هیچ موتور جستجویی آنقدر توان مالی ندارد که ماهواره ای را به آسمان پرتاب کند!

در انتها باید بگوییم که اگر گوگل نبود بازهم سرویس های آنلاین نقشه ای وجود داشتند ، ولی هیچ گاه نمی توانستند نه به اندازه ی گوگل پیشرفت کنند و نه این اندازه کیفیت بالایی در تصاویر داشته باشند.

ویدئو

باید قبول کنیم که گوگل  تا زمانی که یوتیوب را خریداری کرد زیاد در زمینه ی ویدئو موفق نبود.کما اینکه الان هم می بینیم سرویس اختصاصی تصاویر گوگل آنقدر هم که باید نسبت به دیگر سرویس های گوگل مورد توجه بازدید کنندگان نبوده است.ولی خوب باید بدانیم که اولآ نه خریدن یوتیوب کار هر کسی بود و نه اینکه سایتی دیگر می توانست مثل گوگل یوتیوب را آن اندازه که الان هست به پیشرفت برساند. واقعیت این است که خریدن یوتیوب از طرف گوگل خود نشانه ی هوش و ذکاوت مسئولین گوگل بود که هم اکنون با خرید یوتیوب می توان گفت که دنیای ویدئو را نیز در اختیار دارد.

در واقع اگر گوگل نبود آنقدرکه هم اکنون هست دنیای ویدئو در اینترنت پیشرفت نمی کرد. هم اکنون هم می توان این تفاوت را با مشاهده ی سایت های رقیب در زمینه ی ویدئو مشاهده کرد.جایی که AOL و  غیره در این زمینه در حال فعالیت هستند. شاید یکی از دلایل و پیشرفت یوتیوب را باید نام گوگل در پشت آن دانست، که خود بزرگترین تبلیغ برای هر کمپانیی هست.

شبکه های اجتماعی

باید قبول کنیم که گوگل در این زمینه زیاد موفق نبوده . چون نه اولین سایت بوده که در این زمینه فعالیت کرده و هم اینکه سایت اورکات گوگل زیاد هم پر طرفدار نبوده جز چند کشور آمریکای جنوبی بالاخص برزیل.دلیل آن را هم می توان وجود غول هایی مثل فیس بوک و مای اسپیس دانست که در این زمینه مجالی را به گوگل ندادند. ولی بگذارید به سوال اول بیان شده در عنوان پست در این زمینه هم پاسخ دهیم: اگر گوگل نبود چه می شد؟ باید گفت خواه ناخواه گوگل یکی از حلقه های رقابتی در این زمینه بوده است.دقیقآ نمی دانم که اول اورکات به وجود آمد یا مای اسپیس یا فیس بوک ولی با همه ی اینها اورکات در حال حاضر یکی از محبوب ترین شبکه های اجتماعی در آمریکای جنوبی با جمعیتی بالا است. شاید رقابت با فیس بوک و مای اسپیس کار گوگل نباشد ولی تلاش برای کسب طرفدار در این مناطق برای فیس بوک و مای اسپیس و دیگر شبکه های اجتمای باعث شود که این شبکه ها هم به خود بیایند و رقابت را بیش از پیش شدیدتر کنند.ولی باید قبول کرد که گوگل در زمینه ی شبکه های اجتماعی زیاد موفق نبوده است.

وبلاگ نویسی

فراموش نکنیم که گوگل حامی بزرگترین سرویس دهنده ی وبلاگ نویسی در جهان(بلاگر) است. سرویس که الان بیش از 20 میلیون کاربر دارد. در سال 1999 وقتی که گوگل بلاگر را خریداری کرد همین نام گوگل خود باعث پیشرفت شدید بلاگر شد و هم اینکه ساختن وبلاگ در بلاگر برای کاربران گوگل بسیار ساده تر از کاربران غیر گوگلی بوده. سیل تعداد زیاد کاربران گوگل به سمت بلاگر نیز خود باعث پیشرفت بیش از پیش این سرویس در دنیا شد.شکی نداریم بر اینکه بلاگر در سهم بسیار بزرگی در دنیای وبلاگ نویسی داشته و دارد.شاید وجود سرویس های بزرگ و معتبری مثل وردپرس به خاطر رقابت با بلاگر به وجود آمده باشد.

دیگر سرویس های گوگل

گوگل سرویس های زیادی دارد که بعضی اوقات از طرف همین خود گوگل پاک می شوند. ولی خوب سرویس های دیگری هم از طرف گوگل به وجود آمده است که می تواند در آینده برای خودشان یلی بشوند! که البته  خیلی زود است که به این حد برسند.

این احتمال  وجود دارد که مدتی دیگر شاهد این باشیم که سرویس google Apps بتواند رقیبی جدی برای مایکروسافت آفیس باشد.سرویس که با کمک کمپانی های دیگر ارائه می شد.

سرویس google health شاید بتواند در آینده تغییراتی زیاد در زمینه ی سلامتی داشته باشد.ولی خوب در آینده نه اکنون.سرویس های رقیب و البته قدیمی تر  مثلwebmd باید احساس ترس بکنند که دارند رقیب غولی مثل گوگل می شوند! هم اکنون سرویس های مثل webmd امکاناتی را که گوگل ارائه می دهد را با پرداخت هزینه انجام میدهند.باید منظر تغییرات بزرگ گوگل در آینده در این زمینه باشیم.

سرویس هایی مثل google docs وgoogle books پروژه هایی با قدرت پتانسیل بسیار بالا هستند که احتمال دارد که در آینده بتواند تغییرات زیادی را در دنیا اینترنت به وجود آورد.

Chrome که می توان گفت مهم ترین محصول اخیر گوگل بوده است.گوگل توانسته با این مرورگر خیلی چیزها را برای دیگران به اثبات برساند از جمله اینکه توانایی انجام کارهایی را دارد ، که خیلی ها نمی توانند انجام دهند!(بیشتر بخوانید).

سرویس های زیاد دیگری هم هستند که گوگل برای آنها برنامه های زیادی کشیده بود مثل جایکو که هیچ وقت نتوانست از پس رقیب بزرگی مثل تویتر بربیاید. در آینده باید دیدکه گوگل چه خواهد کرد.منتظر خواهیم ماند!

ادامه دارد….

ترجمه آزادی از این مطلب به اضافه نوشته های نیز از خودم!

مرتبط: بخوانید اگر گوگل نبود (قسمت اول)

Advertisements

کارها

اطلاعات

7 responses

12 09 2008
Ghahraman

حالا بد نیست بنویسید که گوگل چه سیاست‌های پست فطرتانه‌ای هم دنبال می‌کند! یکیش همین که نرم‌افزار آزاد عرضه می‌کند (کروم) اما آن را برای عده‌ای از کاربران محدود می‌کند!! حتما می‌دانی کدام کاربران…

14 09 2008
behnamtarin

قبول کن اعتماد کاربران هم مهم بوده ها؟؟ با اینکه بارها اعلام شده متن نامه ها در گوگل خوانده و مناسب حالش تبلیغ میده.سلام

19 03 2009
12 06 2011
Leith Flowers

I truly wanted to develop a small remark to thanks a ton for these great advice that you’re placing at this page. My particularly extended internet lookup features finally been settled with beneficial info to exchange together with my companions. I would claim that many people site visitors tend to be quite blessed to reside in a amazing site with various awesome professionals having good opinions. I feel pretty privileged to possess discovered your entire website and will enjoy some more pleasant moments reading right here. Thanks a lot again for all the details.

6 07 2011
offshore voluntary disclosure initiative

Hi! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog. Is it very hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to start. Do you have any points or suggestions? Appreciate it

15 07 2011
Georgette Douglas

With every thing that appears to be developing inside this area, a significant percentage of points of view happen to be somewhat refreshing. On the other hand, I appologize, but I can not subscribe to your whole idea, all be it exhilarating none the less. It would seem to us that your opinions are generally not entirely rationalized and in simple fact you are yourself not completely certain of your point. In any case I did appreciate looking at it.

24 08 2011
Violet Porten

Gentlemanly Website. You should think more take RSS Feeds as a shipping source. They bring me a nice trace of see trade

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: