مقایسه سرویس آنلاین آفیس گوگل و مایکروسافت

13 09 2008

حتمآ خبر دارید که تغییرات زیادی در دنیای آفیس رخ داده است.مایکروسافت در حالی که گفته بیش از یک میلیون کاربر برای سرویس آنلاینش وجود دارد ، نسخه ی بتای آن را نیز ارائه کرد.از طرفی گوگل هم در این زمینه بیکار ننشسته و هر روز به سرویس آنلاین آفیس خودش امکانات بیشتر و بیشتری را اضافه می کند از جمله اضافه کردن امکان دیکشنری و غیره به سرویسش. چیزی که در این ابتدا به نظر می رسد این است که با اضافه شدن بیش از پیش این امکانات به سرویس های آنلاین آفیس ،کاربران بیشتر تمایلشان به استفاده از این سرویس ها است.واضح است که در حال حاضر در هیچ آفیس آفلاینی امکان دیکشنری وجود ندارد و این برتری این سرویس ها بر هم نوعان آفلاینشان را نشان میدهد.

سرویس های آفیس آنلاین زیادی وجود دارند(علائه بر گفته شده ها در بالا) مثل زوهو(که باید بزودی کامل در موردش بنویسم) ،آفیس آنلاین ادوبی و غیره. ولی خوب در زیر به مقایسه ی دو تا از کله گنده هایشان می پردازین! یعنی سرویس آفیس آنلاین گوگل و همچنین مایکروسافت.(در مورد دیگر سرویس ها بعدآ خواهم نوشت)

ابتدا اجازه بدهید قبل از اینکه به مقایسه ی جزء به جزء این سرویس ها بپردازیم ،  به مقایسه ی کلیی بین این دو سرویس بپردازیم.

بعد از اینکه به هر دو سرویس sign in  شدید، به صفحه ای وارد می شوید که در آنجا می توانید فایل های آفیس خود را(آپلود شده و یا اینکه ساخته شده توسط خود این سرویس ها)  راببینید. همچنین در این صفحه لینکی وجود دارد که امکان آپلود کردن فایل ها را به شما می دهد.در سمت راست صفحه بخش «MY Workspace»در مایکروسافت و «All Items» در گوگل را می بینید که توانید در آنجا برای خودتان یک فایل آفیس از جمله text و یا یک Presentation و یا یک فایل اکسل را بوجود آورید.همچنین می توانید از تم هایی که برای این منظور ساخته شده است نیز استفاده کنید.در گوگل تم های زیادی برای کارهای شما وجود دارد که می توانید تعداد زیادی از آنها را از اینجا روی آفیستان نصب کنید. البته باید بدانیم که فایل ها سرویس مایکروسافت در work Space قابلیت ویرایش ندارند ولی با انتخاب گزینه ی ادیت می توانید آن را در سرویس آفیس آفلاین مایکروسافت ادیت کنید.

بررسی جزء به جزء

فضای در اختیار

مایکرسافت بیان کرده که کاربران می توانند تا 500 مگابایت فایل های آفیس را در اکانت خود داشته باشند.این یعنی چیزی حدود 1000 فایل آفیس. ولی از طرفی گوگل کاملآ درسرویس خودش این مطلب را بیان نکرده است.تنها می توان در صفحه ی اصلی پشتیبانی آفیس گوگل دو نکته را مشاهده کرد: یکی اینکه » هرکاربر حداکثر تا 5000 فایل ورد و اسلایدی را به همراه 5000 تصویر را در آفیس خود داشته باشد» و از طرفی می تواند تا 1000 فایل صفحه گسترده(راستش هیچ ترجمه ای بهتر از spread sheet که همون فایل های اکسل هست نتونستم براش پیدا کنم!) را در اکانتش داشته باشید. گوگل در این زمینه هیچ مقدار فضایی را ذکر نکرده است.

نوع فایل ها

گوگل در این زمینه امکان آپلود و ذخیره و استفاده از فایل هایی با پسوند های HTML,doc,txt,rtf,odt,xls,csv,ods,tsv, tsb,ppt و pps را به کاربرانش می دهد.از طرفی مایکروسافت علاوه بر فایل های آفیسی امکان آپلود کردن فایل های مختلف با فرمت های مختلف از جملهpdf و یا تصاویر مختلف را به کاربر می دهد البته این لیست محدودیتی هم دارد و مایکروسافت به کاربران اجازه ی آپلود بعضی فایل ها با فرمت خاصی را نمیدهد که لیست آنها را در اینجا ذکر کرده است. می توان دید که مایکروسافت در این زمینه از گوگل بهتر عمل کرده است و گوگل را پشت سر گذاشته است.

حجم فایلها

گوگل برای حجم فایل های آپلود شده در و یا ساخته شده در آن محدودیتی را اعمال کرده است: حداکثر 500کیلوبایت برای هر فایل text و با حجم حداکثر 2 مگابایت برای عکس های در آن، همچنین حداکثر ده مگابایت برای فایل های presentation .برای فایل های spreadSeet حداکثر تا 10000 سطر و 256 ستون یا  تا 100،000 خانه محدودیت به عمل آورده است.و همچنین حداکثر امکان ذخیرع و تولید 40 فایل speadsheet ی (با محدویت های فوق) وجود دارد.

از طرفی مایکروسافت برای هر نوع فایل ها ،حجمی معادل 25 مگابایت را فراهم آورده است.

اشتراک گذاری فایل ها

امکان به اشتراک گذاری در گوگل با کلیک برروی هر فایل و انتخاب آن و انتخاب گزینه ی share از منو امکان پذیر است.در فایل های به اشتراک گذاشته در گوگل امکان اشتراک گذاری به عنوان تنها نویسنده (بینندگان، خوانندگان صرف باشند) و اشتراک گذاری با فرد دیگری به عوان همکار وجود دارد. فایل های text و presentation با حداکثر 200 نفر می تواند به اشتراک گذاشته شود، و در مورد فایل هایSpreadsheet هیچ محدودیتی برای به اشتراک گذاری وجود ندارد.

از طرفی مایکروسافت امکان اشتراک نامحدود فایل های مختلف با دیگران و همچنین دارای امکان مشخص کردن اینکه فردی که با آن فایل را به اشتراک گذاشته اید یک خواننده ی صرف باشد و یا یک ادیتور آن.(به نظرم بد نوشتم!).همچنین می توانید برای فایل هایی که با دیگران به اشتراک گذاشته اید یک متن کوتاه را اضافه کنید. تا دیگران در مورد اون فایل بیشتر بفهمند.همچنین امکان مشاهده فایل ها بدون وارد شدن به اکانت را می توانید به فایل ها اضافه کنید. بعبارتی می توانید تعیین کنید که کدام  فایل ها عمومی باشند و کدام ها نباید باشند

همکاری کردن

در گوگل داکس امکان ویرایش همزمان فایل ها توسط چند فرد به طور همزمان وجود داردبه این ترتیب که تا حداکثر ده نفر توانایی ویراش همزمان فایل های متنی و اسلایدی و حداکثر تا پنجاه نفر نیز امکان ویرایش همزمان فایل های اکسلی را دارند.

از طرفی اگر چه مایکروسافت امکان ویرایش چند نفری فایل هارا دارد ولی نه به طور همزمان.به عبارتی وقتی که یک نفر در حال ویرایش یک فایل است ودر همان حال فرد دیگری می خواهد که همان فایل را ویرایش کند پیغامی به وی داده می شود مبنی بر اینکه «فایل مرود نظر در حال بررسی است».بعد از اینکه فرد مورد نظر ادیت کردنش تمام می شود آنوقت فرد بعدی می تواند کار فرد قبلی راخراب کند!

آپلود کردن

گوگل امکان آپلود کردن همزمان را نمی دهد.بلکه باید فایل ها یکی پس از دیگر دانه دانه آپلود کنید.البته اخیرآ گوگل امکانی را ارئه داد که می توانید با کمک آن ابتدا فایل ها را در کامپیوتر اداره کنید و بعد آنها را همزمان با هم دیگر آپلود کنید.امکان بعدی که گوگل در این زمینه ارائه کرد DocSyn بود که می شد به طور خودکار فایل هارا به گوگل آپلود می کرد.

در این زمینه مایکروسافت یک حربه ی خاصی را بکار برده است و آن اینکه به کاربرانی زمانی اجازه آپلود چندگانه فایل ها را می دهد، که از مرورگر اینترنت اکسپلورر استفاده کنید!بعد ازاینکه از IE استفاده کردید انوقت می توانید از طریق گزینه «ADD Document» تعیین کنید که چطور فایل ها را آپلود کنید.

ویرایش همزمان

در گوگل به دلیل اینکه هنوز سرویس آفلاین آفیس از طرف گوگل ارائه نشده است امکان استفاده از همزمان از نرم افراز های آفلاین وجود ندارد.به عبارت دیگر نمی توانید همزمان از طریق نرم افزار های آفلاین اقدام به ادیت همزمان فایلها به صورت آنلاین کنید. تنها راه استفاده از فایل ها از طریق آفلاین ، دانلود کردن فایل ها ازگوگل هست.(راستش نمی دونم گوگل گیر اینجا چکار می کند،چون نتوانستم استفاده کنم) ولی برعکس گوگل، مایکرسافت این امکان را به کاربران داده است که بتوانند به طور همزمان فایل های آنلاین شان را در دسکتاپشان ادیت کنند.تنها برای این کار کافی است که هر فایلی که مدنظرتان هست را انتخاب و روی گزینه ی edit کلیک کنید تا بتوانید همزمان فایل را در دسکتاپتان ادیت کنید.به این ترتیب بعد از ویرایش فایل ها در دسکتاپ نیازی به آپلود کردن مجدد آنها نیست ، جون فایل ها همزمان با ادیت کردن در دسکتاپ در سرور های مایکروسافت نیز ادیت می شوند.

آدرس فایل ها

هر دو سرویس مایکروسافت و گوگل به فایل های موجود آدرس لینک مستقیم می دهند. همچنین گوگل این امکان را دارد که به پوشه های مختلف هم آدرس های مستقم و اختصاصی ،اختصاص دهد.

پوشه

گوگل به شما امکان ساختن پوشه ها و همچنین زیر پوشه ها را می دهد. در مایکروسافت شما می توانید فایل های مختلفی که در زیر پوشه های مختلف هست را نیز آپلود کنید ولی خوب مایکروسافت از زیر پوشه ها پشتیبانی نمی کند

ذخیره و برون ریزی

گوگل این امکان را به کاربران می دهد که فایل هار ا با فرمت خاص خودشان به راحتی به کامپیوترتان دانلود کنید .همچنین امکان دانلود کردن فایل های با فرمتpdf هم وجود دارد.

از طرفی مایکروسافت علاوه بر امکان ذخیره کردن فایل ها به طور مستقیم به نرم افزار های آفیس امکان ذخیره با فرمت های دیگری را هم میدهد(مثل pdf و …)

موبایل

گوگل این امکان را داده که از طریق موبایل بتوانید به فایل هایتان در سرورهای  گوگل دسترسی داشته باشید.البته گوگل فقط امکان مشاهده فایل ها به کمک موبایل را فرا هم کرده است و از طریق موبایل نمی توانید فایل هایتان را ادیت کنید.مایکروسافت این امکان را فقط وقتی فراهم می کند که عضو live@edu باشید.live@edu سرویس مخصوص دانش آموزان و فارغ التحصیلان است که به آنها فضایی معادل 5GB را می دهد و آنها از طریق این فضا می توانند همه کار کنند! ایمیل داشته باشند،وبلاگ بنویسند و.. (به این سرویس هم از طریق موبایل دسترسی داشته باشند)

دیگر ویژگی ها:

گوگل امکان ساختن فرم ها را به کاربران می دهد.شما می توانید با کمک این سرویس برای خودتان یک فرم(که می تواند نظر سنجی و یا هر چیز دیگری هم باشد) درست کنید.آن رادر اینترنت منشر کنید  و یا با ایمیل ازسال کنید.

از طرفی مایکروسافت هم ویژگی های دیگری دارد از جمله اینکه می توانید با کمک سرویس مایکروسافت برای فایل های به اشتراک گذاشته شده ، کامنت بگذارید

مخلص کلام!

در کل هر دو سرویس امکانات زیادی را در اختیار کاربران خودشان قرار می دهند، که ممکن است در دیگری نباشد،از جمله اینکه در گوگل امکان ویرایش همزمان و دسته جمعی یک فایل هست ولی در مایکروسافت نیست.از طرفی دیگر  سرویس  مایکروسافت این امکان را دارد که میتوانید به طور همزمان از هر دو سرویس آنلاین و آفلاین آن(مایکروسافت آفیس) استفاده کنید.

این مقایسه ای از این دو سرویس بود ، دیدید که هر کدام از این سرویس ها ویژگی های خاصی دارند.حال انتخاب با خود شما است که تعیین کنید از کدام یک استفاده کنید.

به نظر من استفاده از سرویس های جدید همیشه می تواند باعث پیشرفت و بهتر شدن شود.ادیتور سرویس مایکروسافت برای من دلنشین تر از گوگل بود(البته این نظر شخصی من است)، همان طور که از ادیتور زوهو هم خیلی خوشم آمد(امتحانش کنید،به امتحانش می ارزد!) .

باید این را اول می گفتم ولی واقعآ ثبت نام کردن در سرویس مایکروسافت خیلی کند تر از گوگل است! البته من سرعتم پایین بود!

Advertisements

کارها

Information

8 responses

13 09 2008
بابک

عالی بود. لینکش کردم که بقیه دوستان هم استفاده ببرند.
وبلاگت خوب داره پر بار میشه ، همینطور ادامه بده 😡

13 09 2008
بابک

راستی یک پیشنهاد در مورد Header سایتت داشتم.
به نظرم آیکون های بعضی از سرویس های وطنی مثل بالاترین و دنباله را هم اضافه کنی خیلی بهتر بشه و اینکه اون دکمه ها رو یا با استفاده از css قابل استفاده کن. یعنی با کلیک بر روی آنها بشود سایتت را در آن سرویس بوکمارک کرد یا اینکه یه جوری یه جلوه‌ای بهشون بده که معلوم بشه جز خود Header است و قابل کلیک کردن نیست.
قربانت.

رضا:حتمآ بابک جان.ممنون از نظرت

14 09 2008
everplays

من که نتونستم توی لیست Micro$oft اثری از فایل های openOffice ببینم. به همین دلیل به دوستان استفاده از گوگل و استاندارد openDocument رو پیشنهاد می کنم.

14 09 2008
everplays

مثل این که دقت نکردم. اون لیست فایل هایی بود که نمی شد آپلود کرد. پس نتیجه می گیریم Micro$oft هم اجازه ی آپلود فایل های openDocument رو می ده. اما تا چه حد می تونید ویرایشش کنید رو نمی دونم!

رضا جان بد نیست اگه این رو هم بررسی کنی و خبر بدی.

رضا:چشم حتمآ

15 09 2008
کورش

ممنون
خیلی خوب بود

25 02 2009
بررسی و مقایسه ی Open Office 3.0 با نرم افزارهای رقیبش « تک نویس

[…] مرتبط: مقایسه ی سرویس آنلاین گوگل و مایکروسافت […]

19 03 2009
بهترين مطالب تك نويس در سال87 « تک نویس

[…] مقايسه ي سرويس آنلاين آفيس گوگل و مايكروسافت […]

20 03 2009
aftabgardan

به نظر من هیچ وقت کارهای گوگل را با سرویس‌های دیگر مقایسه نکنید! گوگل کجا و بقیه کجا!!

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: