کجا بنویسم؟

24 09 2008

 

وبلاگ نویسی زیبا است.این را همه مان قبول داریم و می پذیریم.حال این سوال پیش می آید که چه بنویسیم و کجا بنویسیم؟شاید این مطلب تا حدودی تکراری باشد و سخن گفتن در زمینه ی آن تکرار مکررات باشد.ولی خوب باید پذیرفت که تعداد زیادی از دوستان وبلاگ نویس هستند که که حتی روحشان هم از وردپرس خبر ندارد! تصمیم دارم در چند مطلب به این مهم بپردازم  که «کجا بنویسم». 

کجا بنویسیم؟ یا به عبارت دیگر «ویژگی یک پلتفرم مناسب برای وبلاگ نویسی چه می تواند باشد؟«

 

  • ابتدا باید تعریف کنیم که یک پلتفرم خوب یعنی چه؟ از نظر من یکپلتفرم خوب ، یعنی یک پلتفرم مناسب. یعنی اینکه  با کاری که ما خواهیم متناسب باشد.مطمئنآ نوشتن یک وبلاگ ساده با پلتفرم مخصوص روزنامه نگاری زیاد عاقلانه به نظر نمی رسد. در زیر چند تا پلتفرم را بررسی می کنیم که به نظر نمی رسد خارج از آن پلتفرمی وجود داشته باشد که به دردتان بخورد:
  • وردپرس
  • مویبل تایپ
  • جوملا
  • بلاگر
  • تا حدودی هم بلاگفا!

 

منظور از وردپرس سیستم مدیریت محتوی وردپرس دات اورگ روی هاست شخصی و همچنین سرویس های مبتنی بر وردپرس مثل وردپرس دات کام و یا بلاگها و است. حال اینکه بین وردپرس دات کام و بلاگها و یا دیگر سرویسها کدام را انتخاب کنیم با شما است.در مرود سرویس بلاگها باید گفت که سرویس خوبی است ولی چون در ایران است مشکل امنیت را مثل همه ی سرویس ها چون بلاگفا دارد.

سرویس وردپرس به جرات یکی پر امکانات ترین سرویس های وبلاگ نویسی در اینترنت محسوب می شود.مخصوصآ با وجود گروه بسیار فعال پشتیبانش و همچنین تفکر باز این گروه ،این سرویس توصیه می شود. این توصیه ی سارا پرز است! سارا پرز یکی از نویسندگان وبلاگ خوب رید رایت وب و همچنین وبلاگ  کانال 10 از زیر مجموعه ی مایکروسافت است. او در بخشی از یک پست بلاگش می نویسد که من خودم وبلاگم را تحت وردپرس می نویسم ولی وقتی خواهرم از من خواست که کجا بنویسد من به او vox را پیشنهاد کردم ،چون وردپرس برای کاری که او می خواست بسیار حرفه ای تر بود و امکاناتی بسی بیشتر از حد نیازش را داشت. در این زمینه من Vox را به کاربران فارسی زبان پیشنهاد نمی کنم ، چون این سرویس از زبان فارسی پشتیبانی نمی کند، به همین دلیل دراین زمینه بلاگفا و بلاگر را پیشنهاد می کنم. به عبارتی اگر خاطره می نویسید و کار دیگری نمی کنید ، سرویس های بلاگر و بلاگفا می تواند متناسب با کارتان باشد.

ولی خوب در این زمینه(یعنی انتخاب بین بلاگر و بلاگفا) هم باید دقت کرد. و آن برمیگردد به استفاده از سرویس های وطنی: اینکه در این سرویس ها عمومآ حقوقتان زیاد رعایت نمی شود! یعنی اینکه عزیزان مدیران این سرویس ها، این اجازه را به خود می دهند که هر وقت که دلشان خواست به اکانت شما وارد شوند، و حتی اینکه به مطالب شما دست بزنند و حتی اقدام به حذف کل و یا بعضی مطالب شما بکنند!(اینجا و اینجا را بخوانبد!). به عبارت دیگر اگر سیاسی می نویسید ، **** می نویسید! و با اینکه  اگر مطالبی را می نویسید که ممکن است به ضرر یک شرکت و یا شخص تمام شود، اصلآ   عاقلانه نیست که در این سرویس ها بنویسید . در دیگر موارد سرویس بلاگفا و دیگر سرویس های وطنی چون بلاگها بدی خاصی ندارد(یعنی دارد! ولی خوب زیاد بد نیست!)

سرویس دیگر مویبل تایپ است. سیستم کاملآ حرفه ای و قوی مدیریت محتوی هاست های شخصی(منظورم این است که سرویس رایگان وبلاگ نویسی ندارد،البته type pad هم هست ولی خوب این سرویس برای مدت تنها یک ماه به شما اجازه ی رایگان نویسی را می دهد و بعد از آن از شما پول می خواهد!).این سرویس اخیرآ هم  مدتی هست که اوپن سورس شده ولی خوب مشکل اصلی آن در پولی بودن افزونه های آن است.دلیل خوب و مهم دیگری برای اثبات خوب بودن این سرویس اینکه دکتر مجیدی چیزی حدود 3 سال از این سرویس استفاده کرد.

سرویس دیگر جوملا است. سیستم اوپن سورس با بیش از 2000 پلاگین برای آن!.سرویس کاملا حرفه ای و کاملا انعطاف پذیر. از مزایای این سرویس مثل وردپرس و بلاگر و MT وجود گروه خوب و حرفه ای فارسی سازی آن است. هر چند که کمالی محسوب نمی شود ولی ، نصب بسیار بسیار ساده ی این سرویس از ویژگی های خوب آن است. برای مطالعه ی بیشتر اینجا را بخوانید… .

خوب این همه گفتیم و گفتیم ، ولی در آخر پاسخ روشنی به اینکه کدام یک بهتر است را ندادیم.در زیر جمع بندی کلی این مبحث را می خوانیم:

در بالا هم گفتم و بازهم می گویم ، سرویس موردنیازتان را برحسب نیازتان انتخاب کنید.همه ی سرویس هایی که در بالا  گفتم یا خودشان فارسی هستند و یا اینکه گروه فارسی سازی دارند.بلاگر فارسی ، که یک گروه خوب از وبلاگ نویسان فارسی زبان هستند که  بیشتر در زمینه ی طراحی قالب و فارسی سازی قالب برای بلاگر تلاش می کنند.قالب های زیبایی را این گروه به شما پیشنهاد می کنند. همچنین گروه مویبل تایپ فارسی هم گروه خوبی است.انجمن قوی این گروه هم از ویژگی های خوب این گروه محسوب می شود.

 وردپرس و جوملا بسیار بسیار انعطاف پذیر هستند . از خبرگذاری گرفته تا یک وبلاگ عادی را می توانید ،با آنها راه بیاندازید(خبرگزاری تحت جوملا، خبرگذاری تحت وردپرس). هر دوتا ،گروه فارسی پشتیبانی دارند و همچنین اینکه هر دوتا انجمنهای بسیار شلوغی دارند! مطمئن باشید سوالتان در این انجمن ها  زمین نمی ماند!

وردپرس فارسی دارای قالب های بسیار زیبا  و زیادی است که تعداد غیرفارسی های آن بسیار بسیار بیشتر از این ها هم هست.(+ + + + + ) .باید پذیرفت که هردو سرویس بسیار خوب و قوی هستند ، ولی باید بدانیم که جوملا خیلی خیلی بیشتر از یک سرویس ساده ی وبلاگ نویسی است.با کمک آن می توان یک سایت کاملآ حرفه ای راه انداخت ولی وردپرس در اصل تنها برای وبلاگ نویسی ساخته شده است و در این زمینه هم روز به روز پیشرفت می کند. واقعیتی است که کار با وردپرس بدون دردسر تر است.ولی اگر کارتان خیلی حرفه ای است جوملا هم انتخاب بدی نیست. انتخاب نهایی را به خودتان وا می گذارم.سرویسی را انتخاب کنید که به دردتان بخورد.امیدوارم که این نوشته با همه ی نقصش برایتان مفید باشد. در ضمن لینک های زیر را هم توصیه می کنم تا بیشتر با زوایای کار آشنا شوید.

 

همچنین در زیر لیست وبلاگ هایی را می بینید که در نوع خودشان بسیار حرفه ای و مشهور هستند که از سرویس های مختلف استفاده کرده اند:

MT :   دکتر مجیدی سابق!  ، p30download ،p30world  ، و  از خارجی ها هم وبلاگ عالی و خوب  Read Writ Web. البته این را فراموش نکنیم که وبلاگ شخصی تک تک نویسندگان این وبلاگ از وردپرس استفاده می کند!

جوملا: نارنجی ،سایت خبری الف و …

وردپرس: خیلی زیادند! نیازی به معرفی  دکتر مزیدی، عصرونه ، زنگوله ، فتحی و غیره نیست نه؟! و از خارجی ها هم techcrunch(به نظر این هم نیازی به توضیح و معرفی ندارد!) ، وبلاگ رسمی یاهو! ، b5media ، mashable! و  وبلاگ های سایت مشهور و معتبر zdnet ، وبلاگ روزنامه معتبر نیویورک تایمز البته شخص شخیص خودمان!

بلاگر: این هم خیلی زیاد است. ولی خوب از مهمترین شان می توان به وبلاگ پا برهنه بر خط ، اشاره کرد.باور کنید وبلاگ های خوب تحت بلاگر آنقدر زیاد هستند که لیست کردنشان خیلی سخت است

در نهایت هم باید گفت که درست است ،انتخاب یک پلتفرم مناسب برای وبلاگ نویسی مهم است ولی به نظر من مهم تر از آن محتوی نوشته های وبلاگ است.پس سخت گیر نباشید، سریع تر انتخاب کنید پلتفرم را و شروع کنید به نوشتن! در آینده در مورد محتوی نوشته ها بیشتر می نویسم.

( فکر کنم توی هیچ مطلبی این قدر لینک بکار نبرده بودم!). 

Advertisements

کارها

اطلاعات

12 responses

24 09 2008
حسین

در کمال تعجب شما نامی از پرشین بلاگ نبردی … احتما تصور شما از پشین بلاگ، همونی است که 3 سال پیش دیده بدی . یک اکانت توش بساز، یکمی با بخش های سفارشی کردن قالبش ور برو … نظرت تغییر خواهد کرد.
پرشین بلاگ امکان وبلاگ نویسی از طریق لایو رایتر و ScribeFire را داره. اما بلاگفا اصلا نمی دونه این امکان چی هست.
پرشین بلاگ امکان تغییر قالب رو مانند وردپرس داره. امکان تغییر هدر ، رنگ لینک های هر وبلاگ و تغییر عکس بکگراند و رنگ بکگراند و اینجور چیزا … بدون نیاز به دست بردن در کد . و بازهم بلاگفا اصلا چنین چیزی نداره و کاربراش باید خود قالب رو دستکاری کنند …
پرشین بلاگ امکان تگ گذاری رو مطالب رو داره … و هر مطلب رو میشه چند تا تگ براش تعیین کرد. اما در بلاگفا فقط دسته بندی مطلب داریم که اونم یک مطلب فقط در یک دسته میتونه باشه . . .
پرشین بلاگ اولین سرویسی است که امکان بکاپ گیری از وبلاگ با فرمت ورد را فراهم کرده است. . .
پرشین بلاگ امکان ایجاد صفحات جداگانه را در وبلاگ قبل از بلاگفا اضافه کرد.
فکر کنم باید اول یک سرویس رو دید. بعد در موردشون نظر داد.
اینم مطلب خوبیه : http://weblogcrawler.blogspot.com/2008/08/new-look-at-persian-service-providers.html
موفق باشید

25 09 2008
ادامه حسين

پاسخ به كاربران از طريق ايميل دريافتي و امكان انحصاري انتشار مجدد محتوا روي دامنه مستقل با حذف تبليغات صفحات كه ورد پرس و بقيه جز بلاگر فاقد آنند

25 09 2008
بابک

مطلب مفیدی بود. همشو خوندم. با اینکه به قول خودت قبلآ گفته شده ولی یه چیز هایی هست که باید میلیون ها بار گفته شه…. حالا منظورم به این موضوع نیست که میلیون ها بار باید گفته شه ولی چون یه مطلبی یک بار یه جا گفته شده دلیل نمیشه کسی راجع بش چیزی ننویسه. مثل مقاله ها در مجلات و روزنامه ها که به نوعی بخواهیم حساب کنیم خیلی تکراری هستند اما هر روز منتشر می‌شوند و شما هم خوب کاری کردی که اینو نوشتی. راستی مرسی که به زنگوله‌ی کوچیک هم اشاره کردی.

26 09 2008
منیری

سلام. ممنون از لطفت.

26 09 2008
عادل رحیمی

با سلام وبلاگ جالبی دارید مخصوصا همین پست کجا بنویسیم خواستم تا انتها بخونم ولی وقت نداشتم
در ضمن من هم یک وبلاگ کوچک دارم اگر مایلید تبادل لینک کنیم من را با نام P30street لینک کرده و بعد به من خبر بدهید تا من هم شما را لینک کنم….

2 10 2008
سعيد

تا وقتي وردپرس و سيستمهاي تحت وردپرس مثل بلاگها هستند بقيه نمي تونن حرف بزنن.گرچه تنها سيستم خوب ملاك نيست و بايد پشتيباني خوبي هم كنارش داشت.كاري كه بلاگفا و پرشين بلاگ تونستن ثابت كنن.پرشين بلاگ اگه دومين ش دزديده نمي شد وضعش بهتر بود.

28 10 2008
MFA

سلام.
عالي بود دوست عزيز.

ممنون

2 05 2010
جلیل

سرویس tarlog.com

11 05 2010
Marjan

salam. mamnun az etelaate arzeshmandetun :X movafagh bashid

15 05 2011
Web Design Hickory NC

I always visit your website and retrieve everything you post here but I never commented but today when I saw this post, I couldn’t stop myself from commenting here. Fantastic posting.

13 07 2011
baby photographer london

If you need to have some family portraits done, then why not the very best work done? You need to collect those wonderful moments.

13 07 2011
portrait photographer london

If you want to get some photography work done, then why not the absolute finest work done? You really need to capture those wonderful memories.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: