بررسی و مقایسه ی Open Office 3.0 با نرم افزارهای رقیبش

25 02 2009

openoffice3betamenu

به لطف اینترنت پر سرعت دانشگاه و فلش مموری 2 گیگابایتی ام توانستم که نسخه ی جدید open office را دانلود کنم.هم نسخه ی پرتابل و هم اون یکی! قبلآ توانسته بودم که یکی از نسخه های اوپن آفیس را از روی سی دی نصب کنم. همانطور که می دانید این نرم افزار یکی از مهمتریان رقبای آفیس مایکرو سافت است .


با آمدن نسخه ی آفیس 2007 این انتظار وجود داشت که کمپانی Sun نسخه ی جدید آفیسش را با تغییرات زیادی از نظر ظاهری ارائه دهد ، ولی می بینیم که در نسخه ی جدید تغییر خاصی در ویژگی های ظاهری نرم افزار ایحاد نشده و نرم افزار با همان چهره ی محبوب خودش که شبیه آفیس 2003 بوده است ، عرضه شده است. ویژگی خوبی که کلآ همه ی نسخه های اوپن آفیس دارند این است که می توان تنها با باز کردن یک صفحه به طور مستقیم به دیگر برنامه ها دسترسی پیدا کرد.

نرم افزار اوپن آفیس دارای 6 بخش است :Writer که معادل نرم افزار Word مایکروسافت است ، Base که معادل نرم افزار بانک اطلاعاتی آفیس مایکروسافت یا همان Access است، نرم افزارCalc هم که معادل Excel آفیس است ،نرم افزار Impress که معادل Powerpoint یا همان نرم افزار ارائه مطلب است، نرم افزارDraw هم که معادل نرم افزار Picture manager آفیس مایکروسافت است و در نهایت نرم افزار Math هم نرم افزاری محاسباتی است و معادلی در آفیس مایکروسافت ندارد.

با وجود شباهت های زیاد ساختاریی که بین آفیس مایکروسافت و اوپن آفیس وجود دارد ،تفاوت های زیادی هم در میان این دو نرم افزار وجود دارد. به عنوان مثال امکان ذخیره به صورت pdf به صورت پیش فرض در تمام نسخه های اوپن آفیس وجود دارد ولی برای اینکه این امکان در آفیس مایکروسافت باشد باید برای هر کدامک از بخش های آفیس مایکروسافت نرم افزار مورد نظرش را نصب کرد.

نرم افزار اوپن آفیس با وجو شباهت ظاهری با آفیس مایکروسافت محل قرار گیری بعضی منوهایش کمی منطقی تر به نظر می رسد؛ به عنوان مثال در آفیس مایکروسافت برای قرار دادن Header &Footer باید از طریق منوی View اقدام کنیم و این درحالی است که در اوپن آفیس برای این کار باید از منویInsert اقدام کرد. نکته ی دیگر اینکه باید پذیرفت بخش View آفیس مایکروسافت بهتر و قوی تر نسبت به اوپن آفیس است.به این ترتیب که در MS Office شما امکان مشاهده ی سندتان را در انواع حالت ها از جمله Print ،Web و نرمال دارید ،درحالی که اوپن آفیس تنها امکان مشاهده در حالت Web(حالتی که صفحه تمام صفحه ی مانیتور شما را اشغال می کند و شما این امکان را ندارید وضعیت نوشته را برای پاپ کردن ببینید) و Print وجود دارد. نکته ی جالب این است که گزینه های Options در منوی Tools در همه ی بخش های اوپن آفیس(Writer،impress و…) تفریبآ یکی است و این تفاوت قابل توجهی با گزینه های مشابه در نرم افزار های مایکروسافت دارد.نکته ی دیگر این که در تمام گزینه های Options در تمام بخش های اوپن آفیس گزینه های Base وجود دارد که این امکان را ایجاد می کند کاربر بتواند با استفاده از هر کدام از اسناد، بانک اطلاعاتی ای را بسازد. البته باید توجه کرد که گزینه های options در آفیس مایکروسافت حرفه ای تر و بهتر هستند و انصافآ امکانات بیشتر و بهتری را ارئه می دهند.(حداقل من تا الان این گونه دیده ام، شاید در بخش های دیگری این امکانات را قرار داده که من ندیده ام).

open-office-impress-30
از طرفی در مورد نرم افزاری آماری اوپن آفیس یا همان Impress که معادل اکسل مایکروسافت است ،راستش را بخواهید با این که خودم خیلی اکسل را دوست دارم(به واسطه ی کاری که دارم) ولی باید پذیرفت که نرم افزار مشابه اش در اوپن آفیس دارای شمای ساده تر و زیبا تری است، به عبارتی هنگامی که کاربری با نرم افزار محصول Sun برای اولین بار برخورد می کند ،بسیار به نظرش گیرا تر و جذاب تر خواهد آمد تا اکسل.تصاویر گرفیکی کمی بزرگتر از مشابه مایکروسافتی شان هستند، همین باعث زیباتر و تو دل برو تر! بودن این نرم افزار در نگاه اول می شود! همچنین اگر بخواهیم این نرم افزار را با معادل گوگلی اش مقایسه کنیم باید قبول کنیم که کمی از آن زیبا تر به نظر می رسد. البته این بخش خوب قضیه بود، راستش را بخواهید Error های بی جا و بدون دلیل این نرم افزار که توضیح خاصی نمی داد و تنها با بیان «This function cannot be completed with the selected objects» حرفش را تمام می کرد ،کمی اعصابم را به هم ریخت! . راستش درست نیست که آدم این را بگوید! ولی به نظر می رسد که تمام نرم افزار Impress کپی شده از اکسل مایکروسافت باشد! شباهت عجیب بخش قرار دادن نمودار در نرم افزار (چه در مراحل و چه در گزینه ها و نام دکمه ها و لینک ها) آدم را به حیرت می آورد!

در مورد نسخه ی 3.0 اوپن آفیس که من دانلود کردم (البته در زمانی که این مطالب نوشته می شود، نسخه ی 3.0.1 ارائه شده است) ،ویژگی هایی قرار گرفته که خیلی آن را نسبت به نسخه های قبلی بهتر نکرده است.گویا مهندسین کمپانی سان پایه ی کارشان را نسخه ی آفیس مایکروسافت قرار داده اند، چون تمام سعی شان افزایش مشابهت بین دو محصول بوده است. البته در بعضی موارد از رقیب خود هم پیشی گرفته است . از جمله اینکه در بخش قرار دادن تصاویر در سند، شما با کلیک کردن روی تصویر گزینه های بیشتری برای بررسی و ادیت تصاویر دارید ، این درحالی است که این امکان در نسخه ی مشابه مایکروسافتی اش نیست (کمتر است).

نکته ی دیگر سرعت پایین تر این نسخه در مقایسه با مشابه مایکروسافتی اش است، به عنوان مثال تنها برای تغییر و ویرایش یک نمودارد در اکسل کلی وقت گذشت ، (البته شاید کامپیوتر من ضعیف است) ،در هر صورت همین تغییر در مشابه مایکروسافتی اش اصلآ اینقدر طول نمی کشد. خوب البته این امکان در نسخه ی گوگلی این نرم افزار ، ربطی به RAM و CPU کامپیوتر ندارد! خوب حالا که بحث سرعت شد باید پذیرفت که سرعت ذخیره و تبدیل فایل ها (به Pdf) در اوپن آفیس واقعآ آنی و لحظه ای است و در این زمینه خیلی از مشابه مایکروسافتی اش قوی تر عمل کرده است.

یکی از نکات جالب توجه در مورد اوپن آفیس این است که ، این نرم افزار تنها نرم افزار آفیسی است که در سه سیستم عامل مشهور ویندوز،لینوکس ، و مک با قابلیت های یکسان، قابل استفاده است. به عنوان مثال مایکروسافت زمانی که این آفیسش را برای کامپیوتر های مکینتاش ساخت ، قابلیت ماکرو ها را از آن حذف کرد.

شاید بتوان یکی از بهترین ویژگی نرم افزار اوپن آفیس را پشتیبانی قوی از انواع فرمت های سندی دانست. با آمدن نسخه ی جدید آفیس مایکروسافت امکان مشاهده ی فایل های 2007 در آفیس 2003 کمی سخت بود و با حذف تعدادی المان ها همراه بود، این در حالی است که اوپن آفیس مثل قِرقی! همه ی فرمت ها را (چه 2007 ،چه 2003) را نشان می دهد! در حالی که عکس این مسئله وجود ندارد.یعنی محصولات مایکروسافت به دلیل انحصار طلبی مایکروسافت از هیچ فرمتی جز فرمت خودشان پشتیبانی نمی کنند.حتمآ توجه دارید که فرمت اختصاصی Writer اوپن آفیس .odt است.(Impress هم odc است و …) همچنین این نرم افزار قابلیت ذخیره ی فایل ها با فرمت های مختلفی علاوه بر فرمت اختصاصی اش را هم دارد.

نکته ی مهم دیکر در زمینه ی اوپن آفیس این است که این نرم افزار به رغم 140 مگابایت حجم، دارای نسخه ی پرتابل 80 مگابایتی است که می تواند در بسیاری موراد بسیار به کارتان بیاید. این درحالی است که نسخه ی پرتابل آفیس 2007 مایکروسافت بیش از 500 مگابایت حجم دارد. شاید بتوان گفت که در این زمینه اوپن آفیس از مایکروسافت جلو زده باشد، چون به خاطر کم حجم بودن آن نسبت به مشابه مایکروسافتی اش می تواند برای افرادی که زیاد در سفر به سر می برند گزینه ی مناسبی برای آفیس باشد.

البته واقعیت این است که هنوز اوپن آفیس خیلی راه را باید برود تا بتواند رقیبی جدی برای آفیس مایکروسافت محسوب شود. باید پذیرفت که هنوز هم که هنوز است این نرم افزار به عنوان یک جایگزین موقتی برای آفیس مایکروسافت محسوب می شود و عکس این قضیه هنوز وجود ندارد.

مرتبط:
مقایسه ی سرویس آنلاین گوگل و مایکروسافت

Advertisements

کارها

Information

28 responses

25 02 2009
ITLine

مقایسه بسیار کامل و ارزشمندی بود البته من شنیدیم که اپن آفیس چند وقته که داره در جا میزنه و چیز جدیدی برای ارائه نداره یک مشتق به نام go oo داره تولید میشه که گویا نسبت بهش خیلی جلوتر و بهتر است

http://go-oo.org/

26 02 2009
مجتبي

به يك نكته خيلي مهم اشاره نكرديد، يعني رايگان بودن OpenOffice بر خلاف MS Office.

26 02 2009
navegador

پس KOffice چی شد؟

27 02 2009
محسن

سلام مطلب خوبی بود. با غیرفعال کردن جاوا سرعت نرم‌افزار یه مقدار بیشتر میشه.

28 02 2009
امير

ولي من فكر كنم با فعال كردن جاوا سرعت اجرا بيشتر ميشه

يك بررسي قديمي و كامل «نخستین نگاه به «نخستین نگاه به OpenOffice.org 2.0»
http://www.irantux.org/html/modules.php?op=modload&name=Sections&file=index&req=viewarticle&artid=88&page=1

ooo به نظر من مزيت بيشتري به $m رقيبش داره

1 03 2009
مهدی

من هنوز زیاد بهش ور نرفتم ولی ظاهرا خیلی جالبه

2 03 2009
ساسان

نرم افزار جالبه٬ کار من رو راه میندازه٬ خوشحالم که دیگه با MS Office کار نمی کنم.

2 03 2009
reza

بزرگترين مشکل اين برنامه ناسازگاری اون با ms office است
يعنی اگه يک چيز با ms office توليد شده باشه با open office نميشه بازش کرد.(قابل اجرا نيست).
و بايد از کنورتر استفاده بشه.من خيلی دنباله کنورتر گشتم برای word يک برنامه پيدا کردم ولی برای بقيه معمولاً کنورتر ها ناقص عمل ميکنن.
معافق باشيد
عليرضا

4 03 2009
Reza

من در بخش حسن هاي اين نرم افزار يكي را هماهنگي بسيار زياد اين نرم افزار ديدم.اين نرم افزار نه تنهاتمام فرمت هاي مايكروسافت رامي خواند كه فرمت هاي ديگر آفيس ها را هم مي تواند باز كند.

2 03 2009
محسن

open office خوبه ولی از لحاظ گرافیکی خیلی داغونه!!!
تازه چون از جاوا استفاده می کنه خیلی بدتره!!
هنوزم MSو عشقست با ویندوز و دیگر محصولاتش

3 03 2009
یادگیری الکترونیکی

ولی در کل زیاد خطا داره و من در تبدیلش به pdf هم بعضی استایلهام عوض شده

3 03 2009
saeed

سلام
کمی بی انصافی کردید
من واقعا وقتی open office 3 رو دیدم هیجانزده شدم واقعا تا 95 درصد کارهایی رو که افراد روزانه انجام میدن رو بهتر باهاش میشه انجام داد….خیلی هم بهتر از نسخه 2 شده…واقعا شرکت sun تحسین بر انگیزه

3 03 2009
امیر

وبلگ در مورد openoffice مطلق به دوست عزیز ؛ افشین فلاطونی
http://www.openoffice.org/nonav/scdocs/issue_lifecycle.html

3 03 2009
Ali Reza Noroozi

hi
If you can’t download OpenOffice from the official Web site , you can download it directly from This website:
http://www.0098download.com/showlist.php?catid=8

regards

3 03 2009
امین

سلام
افزار Draw اصلا مثل پیکچر منیجر نیست
مثل نسخه های اولیه ی کرل دراو هستش

3 03 2009
احمد

متشکرم : تبلیغات شدید پشتش نیست ولی به نظر من اگر همه جزییاتش رو یاد بگیریم شاید بهتر از اون یکی باشه .دستت درد نکنه

4 03 2009
fariborz

سلام
من چند مدت پيش با اوبونتو 8.4 كار ميكردم و در نتيجه با نسخه 2.5 اپن افيس كاركردم
به نظر من هم هنوز خيلي راه داره تا به افيس مايكروسافت برسه و به نظر من اينجا ارزششو داره 3000 تومن بدي سي دي خوبي از افيس مايكروسافت داشته باشي!!!!
متاسفانه من در نتيحه كاري كه داشتم به شدت از اپن افيس نا اميد شدم….كار با مايكروسافت دردسر كمتر و نتيجه يكنواخت وبهتري رو ميده در حالي كه در اپن ممكنه به هر دليلي يهو كل متن به هم بريزه …. كم پيش مياد ولي هر بار پيش مياد تا خالدين فيهاي ادم ميسوزه!!!

5 03 2009
MoHaMMaD

سلام رضا … چطوری یا نه ! میگم قبلا اومدم گفتم وبلاگ برترین و این حرففففففا گفتی هاستت رایگان نباشه … زیاد طول نکشید تا http://www.roxeen.net رو افتتاحیدم ! همینجوری گفتم بدونی ! میگم این اوپن آفیس چیه دیگه اصلا به درد میخوره ؟ همون ماله ماکروسافت بهتره ها … آخه این اوپن ها همچین کامل نیست . آفیس مایکروسافت چون تجاری و پول خرجش شده کامل و بی نقصه … چیزی که اوپن ها کمتر هستن … کامیاب باشی .

5 03 2009
مهدی

یادتان باشد که هیچگاه یک نرم افزار اپن سورس به پای یک انرم افزار تجاری نمیرسد.
اگر بحث سر هزینه و رایگان بودنش هست مگر 1000 تومان هزینه کردن برای خرید یک سی دی این همه زیاد است که نگران گران بودن office باشیم. به هرحال نباید فراموش کرد که همیشه یک فرقی بین یک محصول تجاری و جا افتاده با یک محصول قر قاطی هست و تنها بعضی از اونها که استثنایی هم هست میتونه درست از آب در بیاد.

24 03 2009
مهدی

فعلا فقط عیدت مبارک 😉

10 05 2009
نسخه‌ی ۳٫۱ اوپن آفیس منتشر شد « دنیای پیرامون

[…] که نمی‌دونن که اوپن آفیس چی هست پیشنهاد می‌کنم که این صفحه رو بخونن اگر چه این مطلب نقد خوبیه اما اشکالاتی هم داره. مثلا […]

22 05 2011
Audrie Freiheit

Looking for questionnaire a number of the sites with your world wide web at present, and i extremely just like your technique operating a blog. I actually book-marked it all and items book mark world wide web selection and will be browsing down early. Could you review this web sites concurrently plus move it what you think. Please see all of us together with : Braun Clean Renew

22 05 2011
Tatiana Bohm

Subsequently, after training most of the content to the internet page this time, and so i significantly much like your technique of writing a blog. My partner and i added this particular with these lesemarke world wide web feature and will also be viewing return fast. Pls take a look all my domain furthermore and simply tell me how you feel. Check out anyone at the : Best 2 Way Radios

6 06 2011
Ngoc Autry

This will be a great web page, could you be interested in doing an interview regarding just how you designed it? If so e-mail me!

12 07 2011
affordable paintballs

Paintball has become one of the most enjoyable and exciting games to play that I’ve ever seen. There is a really good reason why it has become so popular. If you have not tried it , then you don’t know what you are missing.

6 10 2011
Christmas colouring books

You could certainly see your enthusiasm within the paintings you write. The world hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe. At all times follow your heart.

9 11 2011
Cheap Chelsea Jersey

where to buy Premier and Stitched Buffalo Sabres jerseys ??…

[…]we adivce go to this website to see more about Buffalo Sabres jerseys and others. […]…

23 09 2014
watch Lucy Free

Quelqu’un pourrais me donnez svp un site pour matter quelque picture tranquille
et gratuit tant ka faire!!! Le site propose lui
les films tombes dans le domaine public (pictures de plus de 70 ans).

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: